Son dakika haberleri | – Belarus, Rusya’dan savaş uçakları almaya devam edecek- Lukaşenko: “Özellikle ordu içerisinde gerçek vatanseverlerin olmadığını görüyoruz”

Belarus, Rusya‘dan savaş uçakları almaya devam edecek

Lukaşenko: “Özellikle ordu içerisinde gerçek vatanseverlerin olmadığını görüyoruz”

MİNSK – Belarus Savunma Bakanı Viktor Khrenin, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko‘ya sunduğu raporda 2021 yılında Rusya’dan yeni savaş uçakları ve helikopterlerin alınacağına dair anlaşmaları aktardı.

Muhalefetin baskısı altında bulunan Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko orduya yönelik yatırımlar yapmaya devam ediyor. Belarus Savunma Bakanı Viktor Khrenin ile görüşerek ordunun yatırımları hakkında rapor alan Lukaşenko, Belaruslu gençlerin ülkelerine bağlılığını arttırmaya yönelik Rus ordusunun çalışmaları hakkında Khrenin’den bilgi aldı. Ordu içerisinde kendisine sadık olmayan askerlerin olduğundan şikayet eden Lukaşenko, “Özellikle ordu içerisinde gerçek vatanseverlerin olmadığını görüyoruz. Özellikle de daha orduya daha katılımı olmamış öğrenciler arasındalar. Ancak eski askerlerimiz arasında da bunlar var. Bu nedenle vatanseverlik eğitimlerinde ciddi eksiklikler var. Bunu nasıl başaracağız” diye sordu. Görüşmeye dair yapılan açıklamada Savunma Bakanı Khrenin’in, Lukaşenko’ya sorularına karşılık yazılı rapor sunduğu aktarıldı.

Belarus, Rusya’dan savaş uçakları alıyor

Rusya ile Belarus arasında ortak tatbikat

Belarus Savunma Bakanı Viktor Khrenin, Rusya ordusu ile yapılan askeri tatbikatlara önümüzdeki yıl da devam edileceğini ifade ederek, “2021 yılında da Belarus, Rusya ile yapılacak olan askeri tatbikatlara ev sahipliği yapacak. Zapad – 2021 ortak askeri tatbikatı için çok detaylı bir ön hazırlık sürecimiz olacak. Bu tatbikatın ölçeği “Slav Kardeşliği – 2020″ tatbikatından daha büyük olacak. Bu tatbikat Belarus’taki 5 tatbikat alanında gerçekleşecek” diyerek yeni askeri tatbikat için yapılan planlamalardan bahsetti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / ERHAN ALTIPARMAK