Son dakika haberleri: ATO Başkanı Baran salgınla mücadele kapsamındaki “yerinde karar” uygulamasını değerlendirdi Açıklaması

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleriyle ilgili vaka sayılarına göre “yerinde karar” dönemine geçilmesine ilişkin, “Başkentimizin yeme içme sektörü HES kodu, yüzde 50 kapasite ve hijyen tedbirleriyle faaliyet göstermeye hazır.” ifadesini kullandı.

Baran, yaptığı yazılı açıklamada, 1 Mart itibarıyla salgınla mücadelede “yerinde karar” dönemine geçilecek olmasından duyduğu memnuniyeti bildirdi.

Ankara’da restoran, lokanta, kafe türü işletmelerin sıkı tedbirler alarak faaliyete geçmeye hazır olduğunu belirten Baran, şunları kaydetti:

“Virüsle mücadele, hizmet sektörü altında yer alan işletmelerin bağışıklığını neredeyse yok etti. Lokanta, restoran, kafe türü işletmeleri olan üyelerimiz yaklaşık 1 yıldır hem ekonomik hem de psikolojik olarak geriledi. Vaka oranına göre faaliyete başlama kararı, adı gibi yerinde bir karar.”

Baran, yerinde alınacak kararlara esas olan vaka sayılarının nüfusa oranı değerlendirildiğinde haritada Ankara’nın 100 binde 35,49 oranla diğer illere göre düşük seviyelerde kaldığına dikkati çekti.

Verilere göre Ankara’da yeme içme sektörünün faaliyete geçmesini beklediklerini ifade eden Baran, “Üyelerimiz artık dayanmalarının son sınırındalar. Başkentimizin yeme içme sektörü HES kodu, yüzde 50 kapasite ve hijyen tedbirleriyle faaliyet göstermeye hazır. ATO olarak bu süreçte üyelerimize ihtiyaç duydukları her türlü desteği de vereceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Baran, Bilim Kurulu’nun tavsiyelerine göre PCR testi oranlarının “yerinde karar” uygulamasında dikkate alınmasının önemine işaret etti.

Ayrıca illerdeki işletme sayısı ve nüfus kriterinin de dikkate alınması önerisinde bulunan Baran, şu ifadeleri kullandı:

“Nüfus başına düşen işletme sayısı da dikkate alınarak karar verilmesi, hem virüsle mücadele hem de illerin ekonomilerinin devamlılığı açısından önemli bir kriter olur. Başkentte yeme içme sektörü tüm koşulları yerine getirmiş bir şekilde faaliyetlerine başlayarak Türkiye‘ye örnek teşkil edebilir.”

Kaynak: Anadolu Ajansı